Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Prim ödemeleri ertelendi

Birliğimizden Haberler

Prim ödemeleri ertelendi

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, ülkemizde görülmeye başlanan Corona Virüs nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığınca alınan karar doğrultusunda Prim Ödeme Süresinin ertelendiğini  söyledi.
 
Yeni tip Corona virüs (Covid-19)  nedeniyle devletin bazı önlemler aldığını vurgulayan Sesob Başkanı Beşir Köksal, Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulunca alınan 26.3.2020 tarihli ve 2020/88 sayılı ara kararı çerçevesinde kurum başkanlığınca Prim ödeme sürelerinin ertelendiğini açıkladı.
 
Hazine ve Maliye Bakanlınca 01.4.2020 ile a30.06.2020 tarihleri arasında mücbir sebep halinde ticari , zirai ve serbest meslek kazancı sebebiyle gerçek veya basit usülde gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlar, virüsten doğrudan etkilenen  alışveriş merkezleri dahil, sağlık hizmetleri, mobilya imalatı, demir çelik, metal çelik , madencilik, taş ocakçılığı, bina inşaat hizmetleri, endüstriyel mutfak imalatları, otomotiv imalatı, parça ve aksesuar imalatı, araç kiralama ve depolama faaliyetleri dahil lojistik ve ulaşım, sinema ve tiyatro gibi sanatsal hizmetler, matbaacılık dahil kitap , gazete, dergi ve benzeri basılı ürünlerin yayımcılık faaliyetleri, ,
Tur operatörleri,  seyahat acenteleri dahil konaklama faaliyetleri, lokantalar, kıraathane dahil yiyecek ve içecek hizmetleri, tekstil ve hazır giyim imalatı ve ticareti, , halkla ilişkiler dahil etkinlik ve organizasyon hizmetlerinde faaliyette bulunan, ana faaliyet alanı itibariyle İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine ara verilmesine karar verilen işyerlerinin bulunduğu sektörlerde faaliyette bulunan mükelleflere ait  işyerlerinde  5510 sayıl Kanunun 4.üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı çalıştırılan esnaf ve sanatkarlarımız ile gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi  ya da gelir vergisinden muaf olup esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı  ve 5510 sayılı kanunun 4’üncü maddesi birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında Bağkur sigortalısı olan  esnaf ve sanatkarlarımızın 2020/Nisan ayına ait olan sigorta primlerinin ödeme süresi 30.11.2020 tarihine, 2020/Mayıs  ayına ait olan primlerin ödeme süresi de 31.12.2020 tarihine kadar gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmaksızın ve herhangi bir talebe bağlı olmaksızın otomatik olarak ertelenmiştir” dedi.
 
Sesob Başkanı Köksal, 65 yaşını doldurmuş  ve herhangi bir kronik rahatsızlığını sağlık kuruluşlarından alınacak muteber belgelerle ispat ve tevsik edenlerin ise başvurularının  sokağa çıkma yasağının  sona ereceği günü takip eden 15’inci günün sonuna kadar ödenmesi halinde süresince ödendiğinin kabul edilmesinin kararlaştırıldığını dile getirdi.
 
Erteleme kapsamındaki işyeri listesinin http://uyg.sgk.gov.tr/İsverenSissetimi üzerinden yayınlanacağını , esnafların bu listeden isimlerini kontrol edebilceğini hatırlatarak, işyeri tescil belgelerindeki  NACE REV 2 kodunun ilgili sektörlerde olmasına rağmen işyerlerinin listede olmadığını  belirten işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvuruda bulunmalarını tavsiye etti.
Sesob Başkanı Köksal, İşveren ve sigortalılarca 5510 sayılı kanuna göre kuruma verilmesi gereken her türlü bilgi, belge  ve beyanname ile yapılması gereken başvuruların ertelenip ertelenmeyeceği yetkisinin kurum başkanlığında olduğunu da sözlerine ekledi.      
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Her zaman esnafımızın yanında oldunuz

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgini ziyaret ederek, pandemi  sürecinde esnaf ve sanatkarlara a sağladığı katkı ve destekler için teşekkür etti. 
Belediye Başkanı Hilmi Bilgini makamında ziyaret  ederek bir süre sohbet eden Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, “Pandemi sürecinde esnaf ve sanatkarlarımız mağdur oldu.  Bu süreçte Belediye Başkanımız  sayın Hilmi Bilginin esnaf ve sanatkarlarımıza  sağlamış olduğu destek bizleri çok memnun etmiştir. Belediye başkanımızın talimatları doğrultusunda işyerlerimiz dezenfekte edildi, maske dağıtımı yapıldı. Dükkan  kiralarında ve kira artışlarında hep esnafımızın yanında yeer alarak katkı sağlamıştır. Genelge kapsamında kapanan esnaf ve sanatkarlarımız için üç defa maddi destek verilerek esnafımızın zor gününde yanlarında olduğu sağlanmıştır. Belediye Başkanımız sayın Hilmi Bilgin , esnaf ve sanatkarlarımıza sağlamış olduğu destek ile gönülleri fet etmiştir. Esnaf teşkilatı olarak pandemi sürecinde her zaman esnafımıza yardımcı olan, sorunlarıyla yakından ilgilenen, maddi destek sağlayarak örnek teşkil eden, esnafımızı sevindiren Belediye Başkanımız sayın Hilmi Bilgine teşekkür ediyorum “ dedi. 
 
Pandemi sürecinin başlaması ile birlikte yerel yönetimler olarak çalışmalara başladıklarını ve ne gibi katkılar sağlayarak esnafa yardımcı olabilecekleri noktasında çalışmalar yaptıklarını vurgulan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, sosyal ve gönül belediyeciliği olarak esnafa katkı sağlamaya çalıştıklarını söyledi.
Esnafın güçlü olduğu şehirlerin güçlü olduğunu , Belediye olarak imkanlar dahilinde esnaf ve sanatkarlara katkı sağlayamaya çalıştıklarını dile getiren Belediye Başkanı Bilgin, “Covid-19 salgını ile birlikte çalışmalar yaparak hem esnafımıza hem de vatandaşlarımıza yardımcı olduk. Esnaflarımızın işyerlerinin dezenfekte edilmesini sağladık. Maske dağıtarak bu zor ve sıkıntılı süreçte yardımcı olduk. Belediyenin kiracısı esnaflardan belirli süre kira almadık, kira artışı yapmadık. Genelge kapsamında kapanan işletme sahiplerine üç defa maddi destek yardımında bulunduk. Temel amacımız sosyal ve gönül belediyeciliği olarak bu zorlu süreçte esnafımızın yanında olduğunu göstermektir” dedi.
Esnafın duyarlı olduğunu , alınan tedbirlere uyduğunu da hatırlatan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, bu süreçte Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal’ın her zaman esnafın sorunlarını gündeme getirdiğini , toplantılarda sorunları aktardığını , çözümü için de destek istediğini belirterek teşekkür etti. 
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’e esnaf ve sanatkarlara sağlamış olduğu katkı ve destekler için plaket takdim ederek teşekkür etti.
 
 
 

DEVAMI

Tam kapanmada esnaf desteklenmeli

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal , tam kapanma sürecinin esnaf ve sanatkarları mağdur edeceğini belirterek , devlet desteğinin  şart olduğunu söyledi.
 Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Nisan -17 Mayıs tarihleri arasında covid 19 salgını nedeniyle tam kapanma olacağının açıklanması nedeniyle esnafların zor durumda kalacağını ve giderlerini karşılamakta sıkıntı yaşayacağını dile getiren Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, “Pandemi salgını nedeniyle bir yılı aşkın süredir mağdur olan ve evine ekmek götüremeyen esnaf ve sanatkarlarımız tam kapanma ile hayal kırıklığı yaşamıştır. 
 Pandemi başladığı günden itibaren genelge kapsamında işyerlerini kapatan esnafımız, kısmı açılmalar ile birlikte maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymuş ve bu süreci sıkıntı ve borçlarıyla sürdürmüştü. Salgının artması üzerine tam kapanma olması mağdur olan esnafımızı daha da zor durumda bırakacaktır. 
 Dükkanların  kepenklerinin kapalı olması nedeniyle giderlerini karşılayamayan, kredilerlini ödeyemeyen esnaflarımız için mutlaka yeni bir destek paketi hazırlanmalı ve bu süreçte esnafımıza  destek olunmalıdır.
 
DEVLET ESNAFINA SAHİP ÇIKAR 
Hükümetin daha öncede esnafa destek sağladığını ancak yeterli olmadığını vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, esnafın taleplerini de şu şekilde sıraladı.
1-Devlete olan SSK, Bağkur, vergi başta olmak üzere tüm vergiler salgın sürecinde alınmamalıdır
2-Kira ve gelir kaybı  desteği salgın boyunca tüm esnaflarımıza sağlanmalıdır
3-Zor durumda olan esnaflarımıza cansuyu kredisi verilmelidir.
4-Esnaflarımızın çekmiş olduğu krediler başta olmak üzere kredi kartı borçları faizsiz olmak üzere 1 yıl ertelenmelidir.
5-TESKOMB aracılığı ile esnaflarımıza 1 yıl ödemesiz ve faizsiz kredi verilmelidir.
6-Özellikle bir yılı aşkın süredir kapalı olan kahvehane, eğlence yerleri, servisçiler, okul kantini işleten esnaflara Ramazan ayında 5.000 TL maddi destek sağlanmalıdır.
 7-Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ve bankalardan alınan krediler 1 yıl faizsiz olarak ertelenmelidir 
8-Elektrik, su, doğal gaz gibi enerji girdilerinin geçici olarak devletimizce finanse edilmesi,
Sesob Başkanı Köksal, Devletin esnaf ve sanatkarı koruyucu ve kollayıcı tedbirler alacağına inandığını belirterek, hükümetin esnafa destek paketini biran önce açıklamasını ümit ettiklerini de sözlerine ekledi
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret