Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Oda Başkanları Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında bilgilendirildi

Birliğimizden Haberler

Oda Başkanları Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında bilgilendirildi

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından merkez ve ilçelerde bulunan odaların    başkanlarına yönelik olarak Mesleki Yeterlilik Belgesi konusunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının mesleklere Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğunun getirilmesinin ardından oda başkanlarına yönelik olarak Sesob toplantı salonunda Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında bilgi verildi.
Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Eğitim Danışmanı ve uzmanı Pınar Gülgeç tarafından gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında mesleki yeterlilik belgesi alması gereken meslekler ve yapılacak olan işlemler hakkında bilgi verildi. 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayınlanan tebliğ ile Mesleki Yeterlilik Belge Zorunluluğu getirilen tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde 12 ay içinde belgelerini almayanların artık çalışamayacağını belirterek,    belgelerini biran önce almalarını tavsiye etti.
Meslek mensubu esnafların mağduriyet yaşamaması için girişimlerde bulunduklarını ve eğitim uzmanında destek aldıklarını dile getiren Sesob Başkanı Köksal, her konuda yardımcı olan ve oda başkanlarını bilgilendiren , Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması için destek olan eğitim danışmanı Pınar Gülgeç’e de teşekkür etti. 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Eğitim Danışmanı ve uzmanı Pınar Gülgeç ise 2019 yılı sonu itibariyle 143 mesleğe belge zorunluluğu getirildiğini, zorunluluk kapsamında olan mesleklerle ilgili tebliğ yayınlandıktan 1 yıl sonra belgesi olmayanların çalıştırılamayacağını, uymayan işverenlere ise çalışan başına 775 TL  idari para cezası yazılacağını belirtti.
 Gülgeç, hangi mesleklerin yeterlilik belgesi alması gerektiği konularında da ayrıntılı olarak oda başkanlarını bilgilendirdi.
Toplantının sonunda eğitim uzmanı Pınar Gülgeç, oda başkanlarının Mesleki Yeterlilik Belgesi ile ilgili sorularını cevaplandırdı
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Gazeteciler Fedakarca çalışıyor

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği  (Sesob )  Başkanı Beşir Köksal , tarafsız ve objektif bir şekilde çalışan gazetecilerin Dünya Gazeteciler Gününü kutladı. 
21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü nedeniyle açıklama yapan Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, basının demokrasinin vazgeçilmezlerinden olduğunu ifade ederek, “Görevini toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri temel alan, tarafsız bir anlayışla kısıtlı imkânlara rağmen görevini yerine getiren gazetecilerin ve basın kuruluşlarının geçmişte olduğu gibi günümüzde de toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri vardır. 
Demokrasinin temel taşlarından biri olan basın, düşünce, anlatım ve haber alma özgürlüğünün  en önemli ve etkili aracıdır.  Gazeteciler ve basın kuruluşları esnaf ve sanatkarlarımızın, halklımızın sorunlarını gündeme getirilmesinde ve çözümünde, kamuoyunu bilgilendirme de  önemli bir köprü görevi üstlenmektedir. 
Kamuoyunu bilgilendirmek adına mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan, özel hayata ve kişilik haklarına saygı göstererek toplumsal bilinci ve kamu yararını gösteren, başta pandemi olmak üzere zorlu çalışma koşullarına rağmen fedakarca  mesleğini en güzel şekilde icra eden , emek harcayan  gazetecilerimizin ve basın kuruluşlarımızın  21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutluyor, vefat eden gazetecilerimize  de Allahtan rahmet diliyorum” dedi.
 
 

DEVAMI

Hizmet Vakfı Genel kurulunu yaptı

Sivas'a hizmet etmek, ilimizin ekonomik, sosyal ve kültürel turizmine katkı sağlamak amacıyla 1987 yılında kurulan Sivas Hizmet Vakfının 17. Genel Kurulu, Vali Salih Ayhan başkanlığında vakıf yönetim kurulu ve mütevelli heyet üyelerinin katılımı ile yapıldı. Genel kurula Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanımız ve Hizmet Vakfı Yönetim kurulu üyesi Beşir Köksal da katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan genel kurulda konuşan Vali Salih Ayhan, “Sivas Hizmet Vakfı gibi etkin kişilerin görev aldığı köklü bir vakfın daha nice yıllar şehrimize kapsamlı hizmetler yapacağına yürekten inanıyorum.” dedi.
2019-2020-2021 yılları Denetim ve Faaliyet Raporlarının okunmasının ardından, boşalan Mütevelli Heyet Üyeliklerine yeni üyelerin seçimi ile Yönetim ve Denetim Kurullarının 2 yıllığına seçimi yapıldı.
Sivas Hizmet Vakfının 17. Genel Kurulu dilek ve temenniler ile sona erdi.

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret