Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

İş Yapmak isteyenlere yardımcı olacağız

Birliğimizden Haberler

İş Yapmak isteyenlere yardımcı olacağız

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünün öncülüğünde Valilik onayı ile  kurulan Kamu-Üniversite ve Sanayi İşbirliği (KUSİ) heyeti Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret ederek yaptıkları çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Kamu ve Arge destekleri hakkında bilgi vermek yatırımcılara katkı sağlamak amacıyla kurumları ve STK’ları ziyaret eden KUSİ heyeti , SESOB Başkanı Beşir Köksal ile de bir araya geldi.

Kamu-Üniversite ve Sanayi (KUSİ) Planlama ve Geliştirme Kurulu Başkanı Cumhuriyet Üniversitesi Makine Mühendisliği Dekanı Prof. Dr. Mehmet Şimşir, KUSİ’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Amaçlarının sanayiyi canlandırmak ve esnafın kullanacağı krediler hakkında bilgi vermek istediklerini dile getiren Prof. Dr. Şimşir “Heyet olarak kamu kurum ve kuruluşlarını, sivil toplum kuruluşlarını, sanayi tesislerini ziyaret ederek kamu ve arge destekleri hakkında bilgi veriyoruz. Amacımız üniversite hocalarımızdan faydalanarak iş yapmak isteyenlere yardımcı olmak istiyoruz. Sanayinin canlanması için de yerli malının kullanılması ve yerli üretimin desteklenmesi için çalışıyoruz. Kamu kurum ve kuruluşları aldıkları ürünlerde yerli malı olmasına özen göstermeli, yerli malı üretimi desteklenmelidir. Bu konuda KUSİ olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” Dedi.

KUSİ üyesi ve aynı zamanda Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Tanzer Erdem,  ölçü ve tartı muayenelerinde son günün 28 Şubat 2017 olduğunu hatırlatarak , esnaf ve sanatkarın cezai işleme maruz kalmaması için verilen süre içerisinde mutlaka muayene yaptırmalarını istedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, kamu kuruluşları ve üniversitenin Sivas için önemli olduğunu, yatırımcıları desteklemek için de oluşturulan KUSİ’nin güzel çalışmalar yaptığını ifade ederek, “Kurumlar arasında güzel bir birliktelik gördüm. Bu birliktelik KUSİ ile de daha da artmıtır. Esnaf ve sanatkârlarımızın, sanayicilerimizin, iş yapmak isteyenler KUSİ heyeti ile irtibata geçmelidir. Gerek yerli malı gerekse de esnaf ve sanatkarlarımızın kullanabilecekleri destekler hakkında da bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bu birlikteliğin oluşmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

KUSİ üyeleri Ticaret İl Müdürü Selim Baş, Sivas 1. Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Bekir Sıtkı Eminoğlu, KOSGEB Müdürlüğü Kobi Uzmanı Yılmaz Mert, ORAN Kalkınma Ajansı Koordinatör Vekili Yunus Emre Şeker kurumlarının yaptığı destekler hakkında bilgi verdiler.

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Her zaman esnafımızın yanında oldunuz

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgini ziyaret ederek, pandemi  sürecinde esnaf ve sanatkarlara a sağladığı katkı ve destekler için teşekkür etti. 
Belediye Başkanı Hilmi Bilgini makamında ziyaret  ederek bir süre sohbet eden Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, “Pandemi sürecinde esnaf ve sanatkarlarımız mağdur oldu.  Bu süreçte Belediye Başkanımız  sayın Hilmi Bilginin esnaf ve sanatkarlarımıza  sağlamış olduğu destek bizleri çok memnun etmiştir. Belediye başkanımızın talimatları doğrultusunda işyerlerimiz dezenfekte edildi, maske dağıtımı yapıldı. Dükkan  kiralarında ve kira artışlarında hep esnafımızın yanında yeer alarak katkı sağlamıştır. Genelge kapsamında kapanan esnaf ve sanatkarlarımız için üç defa maddi destek verilerek esnafımızın zor gününde yanlarında olduğu sağlanmıştır. Belediye Başkanımız sayın Hilmi Bilgin , esnaf ve sanatkarlarımıza sağlamış olduğu destek ile gönülleri fet etmiştir. Esnaf teşkilatı olarak pandemi sürecinde her zaman esnafımıza yardımcı olan, sorunlarıyla yakından ilgilenen, maddi destek sağlayarak örnek teşkil eden, esnafımızı sevindiren Belediye Başkanımız sayın Hilmi Bilgine teşekkür ediyorum “ dedi. 
 
Pandemi sürecinin başlaması ile birlikte yerel yönetimler olarak çalışmalara başladıklarını ve ne gibi katkılar sağlayarak esnafa yardımcı olabilecekleri noktasında çalışmalar yaptıklarını vurgulan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, sosyal ve gönül belediyeciliği olarak esnafa katkı sağlamaya çalıştıklarını söyledi.
Esnafın güçlü olduğu şehirlerin güçlü olduğunu , Belediye olarak imkanlar dahilinde esnaf ve sanatkarlara katkı sağlayamaya çalıştıklarını dile getiren Belediye Başkanı Bilgin, “Covid-19 salgını ile birlikte çalışmalar yaparak hem esnafımıza hem de vatandaşlarımıza yardımcı olduk. Esnaflarımızın işyerlerinin dezenfekte edilmesini sağladık. Maske dağıtarak bu zor ve sıkıntılı süreçte yardımcı olduk. Belediyenin kiracısı esnaflardan belirli süre kira almadık, kira artışı yapmadık. Genelge kapsamında kapanan işletme sahiplerine üç defa maddi destek yardımında bulunduk. Temel amacımız sosyal ve gönül belediyeciliği olarak bu zorlu süreçte esnafımızın yanında olduğunu göstermektir” dedi.
Esnafın duyarlı olduğunu , alınan tedbirlere uyduğunu da hatırlatan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, bu süreçte Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal’ın her zaman esnafın sorunlarını gündeme getirdiğini , toplantılarda sorunları aktardığını , çözümü için de destek istediğini belirterek teşekkür etti. 
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’e esnaf ve sanatkarlara sağlamış olduğu katkı ve destekler için plaket takdim ederek teşekkür etti.
 
 
 

DEVAMI

Tam kapanmada esnaf desteklenmeli

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal , tam kapanma sürecinin esnaf ve sanatkarları mağdur edeceğini belirterek , devlet desteğinin  şart olduğunu söyledi.
 Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Nisan -17 Mayıs tarihleri arasında covid 19 salgını nedeniyle tam kapanma olacağının açıklanması nedeniyle esnafların zor durumda kalacağını ve giderlerini karşılamakta sıkıntı yaşayacağını dile getiren Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, “Pandemi salgını nedeniyle bir yılı aşkın süredir mağdur olan ve evine ekmek götüremeyen esnaf ve sanatkarlarımız tam kapanma ile hayal kırıklığı yaşamıştır. 
 Pandemi başladığı günden itibaren genelge kapsamında işyerlerini kapatan esnafımız, kısmı açılmalar ile birlikte maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymuş ve bu süreci sıkıntı ve borçlarıyla sürdürmüştü. Salgının artması üzerine tam kapanma olması mağdur olan esnafımızı daha da zor durumda bırakacaktır. 
 Dükkanların  kepenklerinin kapalı olması nedeniyle giderlerini karşılayamayan, kredilerlini ödeyemeyen esnaflarımız için mutlaka yeni bir destek paketi hazırlanmalı ve bu süreçte esnafımıza  destek olunmalıdır.
 
DEVLET ESNAFINA SAHİP ÇIKAR 
Hükümetin daha öncede esnafa destek sağladığını ancak yeterli olmadığını vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, esnafın taleplerini de şu şekilde sıraladı.
1-Devlete olan SSK, Bağkur, vergi başta olmak üzere tüm vergiler salgın sürecinde alınmamalıdır
2-Kira ve gelir kaybı  desteği salgın boyunca tüm esnaflarımıza sağlanmalıdır
3-Zor durumda olan esnaflarımıza cansuyu kredisi verilmelidir.
4-Esnaflarımızın çekmiş olduğu krediler başta olmak üzere kredi kartı borçları faizsiz olmak üzere 1 yıl ertelenmelidir.
5-TESKOMB aracılığı ile esnaflarımıza 1 yıl ödemesiz ve faizsiz kredi verilmelidir.
6-Özellikle bir yılı aşkın süredir kapalı olan kahvehane, eğlence yerleri, servisçiler, okul kantini işleten esnaflara Ramazan ayında 5.000 TL maddi destek sağlanmalıdır.
 7-Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ve bankalardan alınan krediler 1 yıl faizsiz olarak ertelenmelidir 
8-Elektrik, su, doğal gaz gibi enerji girdilerinin geçici olarak devletimizce finanse edilmesi,
Sesob Başkanı Köksal, Devletin esnaf ve sanatkarı koruyucu ve kollayıcı tedbirler alacağına inandığını belirterek, hükümetin esnafa destek paketini biran önce açıklamasını ümit ettiklerini de sözlerine ekledi
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret