Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Esnafların sorunları milletvekillerine ulaştırıldı

Birliğimizden Haberler

Esnafların sorunları milletvekillerine ulaştırıldı

Pandemi sürecinde çok mağdur olan ve bir yılı aşkın süredir dükkanları kapalı olan esnaflar için destek arayışlarını sürdüren Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Sivas milletvekillerine mektup göndererek destek istedi. 
Kahveciler Kıraathaneciler ve İnternet Kafe İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ve TESK Denetim Kurulu Başkanı Beşir köksal, esnaf ve sanatkarların sorunlarına bir nebze de olsa çara olması amacıyla Sivas milletvekillerine özellikle bu süreçte çok mağdur olan kahveci, kafeci, eğlence yerleri, kantinci, elektronik oyun salonlarında faaliyet gösteren  esnafının sorunlarıyla ilgili mektup göndererek mağduriyetlerini dile getirdi. 
Alınan kararlar sonrasında kahveci esnafının dükkanlarının kapalı olması nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını, açıldıktan sonra da oyun olmadığı için giderlerini karşılayamadıklarını belirten Sesob Başkanı Köksal, “Pandemi öncesi ve sonrasında işyerleri kapalı olan ve bu süreci sıkıntılı geçiren esnaflarımız bankalardan kredi kullanmış, biriken, SSK, Bağkur, vergi, stopaj  borçlarını ödeyememiştir. Esnaflarımızın çoğunluğu kiracı olduğu için kiralarını ödeyememiş ve maalesef dükkanlarına kilit vurma noktasına gelmiştir. Günlük kazancıyla yaşamını idame ettiren ,  yanında çalışanlarının ücretlerini de günlük yevmiye olarak ödeyen bu sektördeki esnaflarımız mevcut koşullar altında zor durumdadır. Sorunlarımızın çözümü için siz değerli milletvekillerimizden destek bekliyoruz. Saygıdeğer milletvekillerimizin esnafımızın sorunlarının çözümüne destek olmasını  temenni ediyorum” dedi.
 Köksal; milletvekillerine  gönderdiği mektupta  taleplerini de şu şekilde sıraladı;
 
  1-) Kredi sicilinin bozuk olması nedeniyle kredi kullanamayan esnafımızın mağduriyetlerinin giderilmesi. 
 2-) Pandemiden etkilenen  esnafımıza yapılan hibe ve  kira yardımı desteklerinin kahvehanelerde oyun oynatılması serbest kalana kadar uzatılması. 
 3-) Hibe ve kira yardımını alamayan kahveci esnafımızın mağduriyetlerinin giderilmesi. 
 4-) Pandemi nedeniyle futbol maç yayını için Digitürk’e abone olup, maç yayınlarını izlettiremeyen esnaflarımızın zararlarının telafi edilmesi. 
 5-) Ramazan ayında kahvehanelerimizde, lokantalarda olduğu gibi içeriye müşteri alınmadan  tost, sandviç, çay, kahve, meşrubat vb. paket servisi yapılmasının sağlanması. 
 6-) Esnafımızın pandemi döneminde  ödemekle yükümlü olduğu SGK primleri ve vergilerin  Devletimizce karşılanması. 
 7-) Geçim sıkıntısı çeken esnaflarımıza  Ramazan ayında en az 5.000 TL maddi yardım yapılması. 
 8-)  TESKOMB aracılığı ile esnafımıza  1 yıl ödemesiz, ve faizsiz kredi verilmesi. 
 9-) 7256 sayılı Kanunla yapılandırılmış olan vergi, SGK vb. borçlarının en az 6 ay süreyle uzatılması ve borç kapsama dönemi süresinin pandemi koşulları nedeniyle yeniden revize edilmesi. 
10-) 16 Mart 2020 tarihinde kapatılan ve bugüne kadar hiç açılmayan nargile kafelerin TAPDK tarafından verilen nargilelik tütün sunum belgesi süresinin işyerleri açılana kadar ertelenmesi, 2020 yılında esnafımızca  ruhsat yenileme için ödenen 4.590 TL harç tutarının işyeri açılması ile birlikte ödenmeden ruhsat haklarının devam ettirilmesi. 
            
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Danışma Merkezi Bağımlılıkla mücadele edecek

Sivas Yeşilay Derneği Şube Başkanı Mevlüt Dede, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksalı ziyaret ederek, dernek ve danışmanlık merkezi olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Dernek başkanı Mevlüt Dede, Denetim Kurulu Başkanı İbrahim Coşkun, Sosyal Hizmet Uzmanı Esma İlhan ve Zeynep Bulut’tan oluşan heyet, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksalı ziyaret ederek, bağımlılıkla mücadele konusunda görüş alışverişinde bulundular.
 
Yeşilay Şube Başkanı Mevlüt Dede, Türkiye çapında yaygınlaşmaya başlayan danışmanlık merkezlerinin Sivas ilimizde de hizmet vermeye başladığını ifade ederek,“ Yeşilay Danışmanlık Merkezi olarak alkol, madde , tütün, kumar, internet, teknoloji bağımlılıklarıyla ilgili ücretsiz olarak destek veriyoruz. Bizleri 115 danışma hattımızdan arayan veya merkezimize http://www.yedam.org.tr/ adresi üzerinden başvuran tüm bağımlılara gerek ilaç gerekse de tedavileri konusunda ücretsiz olarak destek oluyoruz. Bağımlı olup ta kurtulmak isteyen vatandaşlarımızı da merkezimize bekliyoruz. Bizlere vermiş olduğunuz desteğiniz için de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.
 
Yeşilay’ın sağlık açısından önemli bir teşkilat olduğunu ifade eden Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, madde bağımlılığından kurtulması  için Danışmanlık Merkezinin Sivas’ta da faaliyete geçmesinin anlamlı olduğunu vurgulayarak, esnaf teşkilatı olarak gerekli desteği vereceklerini ifade etti.
Sesob Başkanı Beşir Köksal,  Yeşilay Derneği Başkanlığına seçilen Mevlüt Dede’ye de yeni görevinde başarılar diledi.
 
 
 

DEVAMI

Trabzon Esob Başkanından Sesob Başkanına ziyaret

Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Kara, başkan vekili Mustafa Özceler, Trabzon Madeni İşler Teknik Makine Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Pehlivan, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mesut Dursun ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksalı ziyaret ederek bir süre sohbet etti
Esnaf teşkilatı hakkında görüş alışverişinde bulunan Trabzon Esob Başkanı metin Kara, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin çalışmalarını yakından takip ettiklerini , Birlik Başkanı Beşir Köksal'ı çok sevdiklerini ifade ederek, hizmetlerinden dolayı Köksal'a teşekkür etti.
Sesob Başkanı Beşir Köksali ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek ziyareti asınadan Trabzon Esob Başkanı Metin Kara'ya Sivas el sanatlarından bıçak seti hediye etti. 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret