Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Esnafımız açısından 2020 yılı iyi geçmedi

Birliğimizden Haberler

Esnafımız açısından 2020 yılı iyi geçmedi

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  2020 yılının esnaf ve sanatkâr  açısından  iyi geçmediğini belirterek, 2021 yılına umutla bakılması gerektiğini söyledi.
  Acısıyla tatlısıyla, sorun ve sıkıntılarıyla 2020 yılını geride bıraktıklarını İfade eden Sesob Başkanı Beşir Köksal,  2020 yılının doğal afetler ve COVİD 19 ile mücadeleyle geçtiğini , bu süreçte esnafın mağdur olduğunu ifade  etti.
Bu yılda ülkemizde Pandemi ve doğal afetleri yaşandığını  dile getiren Sesob Başkanı Köksal, “Maalesef 2020 yılında depremler, sel felaketleri, yangınlar ve pandemi süreci ile geçen bir yıl oldu. Bu yılda ani gelişen olaylar ve özellikleCOVİD-19 salgını nedeniyle esnafımız çok mağdur oldu. Kahveci, kırtasiyeci, servisçi, kantinci başta olmak üzere çok sayıda esnafımız işyerini açamadı. Yasaklara ve alınan önlemlere uyan esnafımız bu süreçte  evine ekmek götürmekte zorlandı. Alınan önlemler ve kısıtlamalar hem vatandaşlarımızı hem de esnaflarımızı zor durumda bıraktı. 2020 yılında dünya, ülkemiz ve esnaflarımız etkilendi. Bu yılda esnafımız mutlu bir yıl geçirmedi” dedi.
 
DESTEKLER ESNAFIMIZA KATKI SAĞLADI
Pandemi sürecinin uzun sürmesi nedeniyle 2020 yılını huzurlu ve mutlu geçiremediklerini vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, “Sürecin başladığı günden itibaren devletimiz esnafımızın yanında yer almaya ve destek olmaya çalışmıştır. Krediler, hibe desteği, kira yardımı ve yapılandırmaların yanısıra hükümetin destekleri esnafımıza katkı sağlamıştır. Belediyemizin ve Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün kiracı esnaflarına sağladığı katkı da çok önemlidir. Ayrıca Valilik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile 1000 TL, Sivas Belediyemiz ise 2500 TL yardımla esnafımızın bu zor gününde yardımcı olmuş ve katkı sağlamıştır. Esnafımıza zor  gününde destek olan ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
 
YENİ YIL ESNAFIMIZ AYAĞA KALKMALI 
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, yeni yılın esnaf camiasına ve ülkemize sağlık getirmesini temenni ederek, yaşanan olumsuzluklardan çok etkilenen esnafların 2021 yılında yeniden ayağa kaldırılması gerektiğini, bu nedenle de desteklerin arttığı, taleplerin karşılandığı yeni bir yıl olması gerektiğini kaydetti.
Köksal, esnaf ve sanatkarların 2020 yılında yaşadıkları sorun ve sıkıntıları 2021 yılında yaşamamasını temenni ederek, bu yılın esnaf ve sanatkarların yılı olması gerektiğini de sözlerine ekledi 
Köksal, 2021 yılının ülkemizin sağlık ve huzura kavuşmasını, esnaflarımızın bereketli ve geçmişte yaşadıkları bol kazançlı  günlere kavuşmasını temenni ederek, yeni yıllarını kutladı
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Piyasa normalleşene kadar esnafa destek şart

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  vakaların tekrar attığına dikkat çekerek esnafların artık dayanacak güçlerinin kalmadığını, salgın bitene kadar devlet desteğinin devam etmesi gerektiğini söyledi.
 Bir yılı aşkın bir süredir virüs salgını nedeniyle zor durumda olan ve sıkıntı yaşayan esnafların vaka sayısının artması nedeniyle zor durumda olduğunu ifade eden Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, “Vaka sayılarında artış yaşanması ve Cumhurbaşkanımızın yayınlamış olduğu genelge doğrultusunda işyerlerinde yeni düzenlemeye gidilmesi esnafımızı zor durumda bırakmıştır. Bir yılı aşkın süredir büyük sıkıntı yaşayan, salgınla mücadele eden esnaf ve sanatkarlarımız vaka sayılarının artması nedeniyle tekrar eski günlerde yaşadıkları sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. 
 Bu süreçte esnafımızın ayakta kalabilmesi için devlet desteğinin devam etmesi gerekmektedir. Kredi çekerek ayakta durmaya çalışan ve zor durumda olan esnafımızın  kira, elektrik, su , doğalgaz, sosyal güvenlik primleri, vergiler ve kredi borçları devlet tarafından karşılanmalıdır. Esnaf ve sanatkarlarımız gelir ve stopaj vergilerinden muaf olmalıdır. Esnaf ve sanatkarlarımızın ödenmeyen vergi borçları, geçmiş kredi borçları , bankalara olan tüm borçları süresiz ve faizsiz olarak ertelenmeli, salgın sona erip piyasa normalleşene kadar devlet desteği sürdürülmelidir”. dedi. 
ALIŞVERİŞLERİNİZİ YEREL ESNAFTAN YAPIN 
Esnaf ve Sanatkarların zor bir süreçten geçtiğini ve ikinci Ramazan ayını da sıkıntılarla girdiğini vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, “ Ramazan ayı bolluk ve bereketiyle geldi. Esnaflarımız bir yıldır virüs salgını nedeniyle zor durumdadır. Ramazan ayında piyasanın hareketlenmesi esnafımızı bir nebze de olsa rahatlatacaktır. Vatandaşlarımızdan ricamız alışverişlerini küçük ve yerel esnaftan yapmalarıdır. Yerel esnafımızdan yapılacak alışverişler esnafımıza da destek olacaktır” diye konuştu . 
 Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, esnafların ve vatandaşların Ramazan ayını da kutlayarak hayırlara vesile olmasını temenni etti.
 
 

DEVAMI

Hayırlı ve Huzurlu Ramazanlar dilerim

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, bolluk ve bereket ayı 11 ayın sultanı Ramazan ayına girmenin   mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek  islam alemine ve vatandaşlarımıza hayırlar getirmesini temenni etti. 
Ramazan ayının başlaması nedeniyle bir açıklama yapan Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, “Duaların ve ibadetlerin daha anlam kazandığı,, birlik, beraberlik ve yardımlaşmanın  arttığı mübarek ay olan Ramazan ayına girmiş bulunuyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımız, vatandaşlarımız bir yılı aşkın bir süredir koronavis salgını nedeniyle zor durumdadır. Özellikle işyerleri kapalı olan esnaflarımızın mağduriyeti devam etmektedir. Salgın nedeniyle zor günler geçiren esnafımıza inşallah Ramazan ayı bereketiyle gelecektir. Zor şartlar ve virüs salgını nedeniyle vatandaşlarımıza hizmet götürmeye çalışan esnaf ve sanatkarlarımız bu mübarek ayda hizmetlerini devam ettireceklerdir.
  Esnafımız bundan önce olduğu gibi bundan sonra da müşteri memnuniyetine,  Ahilik gelenek ve göreneklerine göre hareket etmeye devam edecektir. Maske ,  mesafe ve hijyen kurallarına uyacaktır. Esnaflarımız kadar vatandaşlarımız da bu süreçte alışverişlerde hijyen kurallarına riayet etmelidir. Ramazan ayı inşallah Müslüman alemine, ülkemize, ilimize , esnaf ve sanatkarımıza bereket getirecek ve virüs salgınından kurtulmamıza vesile olacaktır” dedi.
 
Sevgi, hoşgörü, yardımlaşma ve dayanışmanın ön plana çıktığı islam alemi için önemli olan Ramazan ayına girmenin mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayan Sivas Esob Başkanı Köksal, “Şefkat, merhamet  ve rızkın bol olduğu, kültürümüzün ve inancımızın en güzel örneklerinin sergilendiği Ramazan ayına girmiş bulunuyoruz. Bu ayda birlik ve beraberliğimiz daha da pekiştirilmeli, ihtiyaçlı aileler sevindirilmeli, yardımlar yapılmalıdır. Ramazan ayında tutulan oruçların, yapılan ibadet ve hayırların yüce mevlamızın dergahında kabul görmesinin temenni ediyorum. 
 Dostlukların sevgi ile beslendiği, kırgınlıkların yok olduğu  bu mübarek Ramazan ayının esnaf ve sanatkarlarımıza ve halkımıza hayırlı olmasını , esnafımıza bol kazançlı günler olmasını temenni ediyor, ülkemize, islam alemine, barış, kardeşlik
ve huzur getirmesini diliyorum. “ diye konuştu.
 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret