Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Esnafımız Belini doğrultamıyor

Birliğimizden Haberler

Esnafımız Belini doğrultamıyor

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  alınan ek tedbirlerin en fazla esnaf ve sanatkarları etkilediğini belirterek, esnafa nakit desteği sağlanması gerektiğini ifade etti.
 Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde ve ilimiz de COVCİD-19 salgınının artması üzerine genelge doğrultusunda ek tedbirler alındığını ifade eden Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, “ Esnaf ve sanatkârlarımızın çoğunluğu mart ayı itibariyle belini doğrultamadı. Alınan tedbirlerden en fazla esnafımız etkilendi. 
Kapalı olan ve sıkıntıya düşen esnaf ve sanatkarlarımız, vergi, sigorta, kira, doğalgaz, elektrik, su başta olmak üzere giderlerini karşılayamaz hale geldi. Alınan tedbirlerden sonra kapalı olan ve sıkıntı yaşayan esnaflarımız için nakit desteği başta olmak üzere kayda değer destekler sağlanmalıdır. Öncelikle esnafın kendisine ve yanında çalışanlara nakit desteği sağlanmalı, daha sonra kredi borçları faizsiz olarak ertelenmelidir. İşyerleri kapanan ve açık olduğu halde çalışma saatleri sınırlandırılan esnafın vergi, prim, kredi, kira ödemeleri, doğalgaz, elektrik ve su faturaları ödemekte zorlanmaktadır. Zor günler geçiren esnaflarımız için kapalı oldukları dönemdeki elektrik doğalgaz ve su faturalarından muaf tutulmalıdır. Vergi, prim ve kredi borçları  da faizsiz olarak ertelenmelidir. Kiracı olan esnaflara kira yardımı konusunda destek sağlanmalıdır. Yapılandırmanın tekrar görüşülerek en az 6 ay ödemesiz 60 ay vade ile yeniden düzenlenmelidir” dedi.
 
 İŞYERLERİ KAPALI OLAN ESNAFIMIZIN SESİNE KULAK VERİLMELİ
  Pandemi sürecinde özellikle bazı kesim esnafların çok mağdur olduğunu ve sesinin duyulması gerektiğini dile getiren Sesob Başkanı Köksal, “Kahveci, servisçi, kantinci, kırtasiyeci vb. esnaflarımız salgın sürecinin başlaması ile birlikte mağdur olmaya başladı. Ek tedbirler de sektörleri bitirdi. Esnaflarımız giderlerini karşılayamıyor, evine ekmek götüremiyor. Okulların kapanması ve daha sonra uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte kantinci esnafımız siftah yapamadı, servisçi esnafımız ise kontak açamadı. Kahveci esnafımız da  9 aydır oyun yasak olduğu için iş yapamadı.
Yalnızca çay sattığında günlük giderlerini dahi karşılayamadı. Dolayısıyla bu esnaf camiası doğrudan en çok etkilenen kesimler oldu. Kantinci esnaflarımızdan sözleşme gereği tahsis edilen fatura payları alınmamalı. Servisçi esnafımız araç muayene ücreti , plaka ve motorlu taşıtlar  vergisi, gelir vergisi gibi vergilerden muaf olmalıdır. Kahveci esnafımızın da mağduriyeti göz önüne alınarak bu esnaf kesimlerimize ivedilikle nakdi destek sağlanmalıdır” diye konuştu.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Gazeteciler Fedakarca çalışıyor

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği  (Sesob )  Başkanı Beşir Köksal , tarafsız ve objektif bir şekilde çalışan gazetecilerin Dünya Gazeteciler Gününü kutladı. 
21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü nedeniyle açıklama yapan Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, basının demokrasinin vazgeçilmezlerinden olduğunu ifade ederek, “Görevini toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri temel alan, tarafsız bir anlayışla kısıtlı imkânlara rağmen görevini yerine getiren gazetecilerin ve basın kuruluşlarının geçmişte olduğu gibi günümüzde de toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri vardır. 
Demokrasinin temel taşlarından biri olan basın, düşünce, anlatım ve haber alma özgürlüğünün  en önemli ve etkili aracıdır.  Gazeteciler ve basın kuruluşları esnaf ve sanatkarlarımızın, halklımızın sorunlarını gündeme getirilmesinde ve çözümünde, kamuoyunu bilgilendirme de  önemli bir köprü görevi üstlenmektedir. 
Kamuoyunu bilgilendirmek adına mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan, özel hayata ve kişilik haklarına saygı göstererek toplumsal bilinci ve kamu yararını gösteren, başta pandemi olmak üzere zorlu çalışma koşullarına rağmen fedakarca  mesleğini en güzel şekilde icra eden , emek harcayan  gazetecilerimizin ve basın kuruluşlarımızın  21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutluyor, vefat eden gazetecilerimize  de Allahtan rahmet diliyorum” dedi.
 
 

DEVAMI

Hizmet Vakfı Genel kurulunu yaptı

Sivas'a hizmet etmek, ilimizin ekonomik, sosyal ve kültürel turizmine katkı sağlamak amacıyla 1987 yılında kurulan Sivas Hizmet Vakfının 17. Genel Kurulu, Vali Salih Ayhan başkanlığında vakıf yönetim kurulu ve mütevelli heyet üyelerinin katılımı ile yapıldı. Genel kurula Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanımız ve Hizmet Vakfı Yönetim kurulu üyesi Beşir Köksal da katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan genel kurulda konuşan Vali Salih Ayhan, “Sivas Hizmet Vakfı gibi etkin kişilerin görev aldığı köklü bir vakfın daha nice yıllar şehrimize kapsamlı hizmetler yapacağına yürekten inanıyorum.” dedi.
2019-2020-2021 yılları Denetim ve Faaliyet Raporlarının okunmasının ardından, boşalan Mütevelli Heyet Üyeliklerine yeni üyelerin seçimi ile Yönetim ve Denetim Kurullarının 2 yıllığına seçimi yapıldı.
Sivas Hizmet Vakfının 17. Genel Kurulu dilek ve temenniler ile sona erdi.

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret