Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Esnafımız Belini doğrultamıyor

Birliğimizden Haberler

Esnafımız Belini doğrultamıyor

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  alınan ek tedbirlerin en fazla esnaf ve sanatkarları etkilediğini belirterek, esnafa nakit desteği sağlanması gerektiğini ifade etti.
 Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde ve ilimiz de COVCİD-19 salgınının artması üzerine genelge doğrultusunda ek tedbirler alındığını ifade eden Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, “ Esnaf ve sanatkârlarımızın çoğunluğu mart ayı itibariyle belini doğrultamadı. Alınan tedbirlerden en fazla esnafımız etkilendi. 
Kapalı olan ve sıkıntıya düşen esnaf ve sanatkarlarımız, vergi, sigorta, kira, doğalgaz, elektrik, su başta olmak üzere giderlerini karşılayamaz hale geldi. Alınan tedbirlerden sonra kapalı olan ve sıkıntı yaşayan esnaflarımız için nakit desteği başta olmak üzere kayda değer destekler sağlanmalıdır. Öncelikle esnafın kendisine ve yanında çalışanlara nakit desteği sağlanmalı, daha sonra kredi borçları faizsiz olarak ertelenmelidir. İşyerleri kapanan ve açık olduğu halde çalışma saatleri sınırlandırılan esnafın vergi, prim, kredi, kira ödemeleri, doğalgaz, elektrik ve su faturaları ödemekte zorlanmaktadır. Zor günler geçiren esnaflarımız için kapalı oldukları dönemdeki elektrik doğalgaz ve su faturalarından muaf tutulmalıdır. Vergi, prim ve kredi borçları  da faizsiz olarak ertelenmelidir. Kiracı olan esnaflara kira yardımı konusunda destek sağlanmalıdır. Yapılandırmanın tekrar görüşülerek en az 6 ay ödemesiz 60 ay vade ile yeniden düzenlenmelidir” dedi.
 
 İŞYERLERİ KAPALI OLAN ESNAFIMIZIN SESİNE KULAK VERİLMELİ
  Pandemi sürecinde özellikle bazı kesim esnafların çok mağdur olduğunu ve sesinin duyulması gerektiğini dile getiren Sesob Başkanı Köksal, “Kahveci, servisçi, kantinci, kırtasiyeci vb. esnaflarımız salgın sürecinin başlaması ile birlikte mağdur olmaya başladı. Ek tedbirler de sektörleri bitirdi. Esnaflarımız giderlerini karşılayamıyor, evine ekmek götüremiyor. Okulların kapanması ve daha sonra uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte kantinci esnafımız siftah yapamadı, servisçi esnafımız ise kontak açamadı. Kahveci esnafımız da  9 aydır oyun yasak olduğu için iş yapamadı.
Yalnızca çay sattığında günlük giderlerini dahi karşılayamadı. Dolayısıyla bu esnaf camiası doğrudan en çok etkilenen kesimler oldu. Kantinci esnaflarımızdan sözleşme gereği tahsis edilen fatura payları alınmamalı. Servisçi esnafımız araç muayene ücreti , plaka ve motorlu taşıtlar  vergisi, gelir vergisi gibi vergilerden muaf olmalıdır. Kahveci esnafımızın da mağduriyeti göz önüne alınarak bu esnaf kesimlerimize ivedilikle nakdi destek sağlanmalıdır” diye konuştu.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Piyasa normalleşene kadar esnafa destek şart

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  vakaların tekrar attığına dikkat çekerek esnafların artık dayanacak güçlerinin kalmadığını, salgın bitene kadar devlet desteğinin devam etmesi gerektiğini söyledi.
 Bir yılı aşkın bir süredir virüs salgını nedeniyle zor durumda olan ve sıkıntı yaşayan esnafların vaka sayısının artması nedeniyle zor durumda olduğunu ifade eden Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, “Vaka sayılarında artış yaşanması ve Cumhurbaşkanımızın yayınlamış olduğu genelge doğrultusunda işyerlerinde yeni düzenlemeye gidilmesi esnafımızı zor durumda bırakmıştır. Bir yılı aşkın süredir büyük sıkıntı yaşayan, salgınla mücadele eden esnaf ve sanatkarlarımız vaka sayılarının artması nedeniyle tekrar eski günlerde yaşadıkları sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. 
 Bu süreçte esnafımızın ayakta kalabilmesi için devlet desteğinin devam etmesi gerekmektedir. Kredi çekerek ayakta durmaya çalışan ve zor durumda olan esnafımızın  kira, elektrik, su , doğalgaz, sosyal güvenlik primleri, vergiler ve kredi borçları devlet tarafından karşılanmalıdır. Esnaf ve sanatkarlarımız gelir ve stopaj vergilerinden muaf olmalıdır. Esnaf ve sanatkarlarımızın ödenmeyen vergi borçları, geçmiş kredi borçları , bankalara olan tüm borçları süresiz ve faizsiz olarak ertelenmeli, salgın sona erip piyasa normalleşene kadar devlet desteği sürdürülmelidir”. dedi. 
ALIŞVERİŞLERİNİZİ YEREL ESNAFTAN YAPIN 
Esnaf ve Sanatkarların zor bir süreçten geçtiğini ve ikinci Ramazan ayını da sıkıntılarla girdiğini vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, “ Ramazan ayı bolluk ve bereketiyle geldi. Esnaflarımız bir yıldır virüs salgını nedeniyle zor durumdadır. Ramazan ayında piyasanın hareketlenmesi esnafımızı bir nebze de olsa rahatlatacaktır. Vatandaşlarımızdan ricamız alışverişlerini küçük ve yerel esnaftan yapmalarıdır. Yerel esnafımızdan yapılacak alışverişler esnafımıza da destek olacaktır” diye konuştu . 
 Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, esnafların ve vatandaşların Ramazan ayını da kutlayarak hayırlara vesile olmasını temenni etti.
 
 

DEVAMI

Hayırlı ve Huzurlu Ramazanlar dilerim

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, bolluk ve bereket ayı 11 ayın sultanı Ramazan ayına girmenin   mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek  islam alemine ve vatandaşlarımıza hayırlar getirmesini temenni etti. 
Ramazan ayının başlaması nedeniyle bir açıklama yapan Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, “Duaların ve ibadetlerin daha anlam kazandığı,, birlik, beraberlik ve yardımlaşmanın  arttığı mübarek ay olan Ramazan ayına girmiş bulunuyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımız, vatandaşlarımız bir yılı aşkın bir süredir koronavis salgını nedeniyle zor durumdadır. Özellikle işyerleri kapalı olan esnaflarımızın mağduriyeti devam etmektedir. Salgın nedeniyle zor günler geçiren esnafımıza inşallah Ramazan ayı bereketiyle gelecektir. Zor şartlar ve virüs salgını nedeniyle vatandaşlarımıza hizmet götürmeye çalışan esnaf ve sanatkarlarımız bu mübarek ayda hizmetlerini devam ettireceklerdir.
  Esnafımız bundan önce olduğu gibi bundan sonra da müşteri memnuniyetine,  Ahilik gelenek ve göreneklerine göre hareket etmeye devam edecektir. Maske ,  mesafe ve hijyen kurallarına uyacaktır. Esnaflarımız kadar vatandaşlarımız da bu süreçte alışverişlerde hijyen kurallarına riayet etmelidir. Ramazan ayı inşallah Müslüman alemine, ülkemize, ilimize , esnaf ve sanatkarımıza bereket getirecek ve virüs salgınından kurtulmamıza vesile olacaktır” dedi.
 
Sevgi, hoşgörü, yardımlaşma ve dayanışmanın ön plana çıktığı islam alemi için önemli olan Ramazan ayına girmenin mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayan Sivas Esob Başkanı Köksal, “Şefkat, merhamet  ve rızkın bol olduğu, kültürümüzün ve inancımızın en güzel örneklerinin sergilendiği Ramazan ayına girmiş bulunuyoruz. Bu ayda birlik ve beraberliğimiz daha da pekiştirilmeli, ihtiyaçlı aileler sevindirilmeli, yardımlar yapılmalıdır. Ramazan ayında tutulan oruçların, yapılan ibadet ve hayırların yüce mevlamızın dergahında kabul görmesinin temenni ediyorum. 
 Dostlukların sevgi ile beslendiği, kırgınlıkların yok olduğu  bu mübarek Ramazan ayının esnaf ve sanatkarlarımıza ve halkımıza hayırlı olmasını , esnafımıza bol kazançlı günler olmasını temenni ediyor, ülkemize, islam alemine, barış, kardeşlik
ve huzur getirmesini diliyorum. “ diye konuştu.
 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret