Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Borç yapılandırmasına başvurular başladı

Birliğimizden Haberler

Borç yapılandırmasına başvurular başladı

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal , idari para cezaları, gecikme zammı ve faizlerinin yapılandırmadan yararlanacağını söyledi. 
17.11.2020 tarihli ve 31307 sayılı Resim Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” uyarınca Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borçların yeniden yapılandırılacağını dile getiren Sesob Başkanı Köksal, 2020 Ağustos ayı öncesi dönemlere ait olan ve kesinleşmiş olan sigorta primleri, genel sağlık sigortası, işsizlik sigortası, idari para cezaları, iş kazası ve meslek hastalığı sonucunda doğan rücu alacaklar, yersiz ödenen gelir aylıklarından doğan alacaklar ile 4/b bağkur sigortalılarının yapılandırma kapsamında olduğunu ifade etti..Köksal, “ Yapılandırma kapsamında; ana para borçları için gecikme cezası ve gecikme zammı ile faiz uygulanmayacak. Bunların yerine Yİ-ÜFE (yurt içi üretici fiyatları endeksi) ile güncellenecektir. Güncelleşmiş borcun ilk taksiti  ödeme süreci sonu olan 01.03.2021 tarihine kadar peşin ödemeniz halinde Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’ı , iki taksitle 30.04.2021 tarihine kadar ödemeniz halinde ise Yİ-ÜFE tutarının yüzde 50’si silinecektir. İdari para cezalarında ise ana para borcunun yüzde 50’si silinecek ve kalan Yİ-ÜFE ile güncellenecektir.
 
Yapılandırılan borçlar  ikişer aylık dönemlerde 6,9,12 veya 18 taksitle de ödenebilecektir. Yapılandırmaya 17-11.2020 31.12.2020 tarihleri arasında başvurulacaktır. Başvurular e-Sigorta/ e-devlet kanalıyla şahsen veya posta yoluyla Sosyal Güvenlik Kurumu veya merkezlerine yapılacaktır. Başvurmayanlar hakkında ise yasal takip yapılacaktır.  dedi. 
AİDATLARDA YAPILANDIRMA KAPSAMINA ALINDI 
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, yapılan kanun değişikliği ile bağlı bulundukları odalara olan aidat borçları, odaların üyesi oldukları birlik ve  ı federasyonlara , birlik ve federasyonların da bağlı bulundukları Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonuna olan katılım payı, esnaf ve sanatkarların meslek eğitimini geliştirme ve destekleme fonu borç asıllarının tamamının birinci taksitinin bu kanunun yayımlandığı tarihi takip eden üçüncü ayın sonuna kadar 828 Şubat 2021), kalanı aylık dönemleri halinde azami toplam 6 eşit taksitle ödenmesi halinde , bu alacaklara uygulanan faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi fer’i alacakların , alacak asıllarının  bu kanunun yayınlandığı tarihten önce kısmen veya tamamen ödenmiş borç asıllarına isabet eden faiz, gecikme zammı gibi fer’i alacakların tahsilinde vaz geçilecektir.
Esnaflarımızın, odalarımızın  borçlarını yapılandırmaları için 31 Ocak 2021 tarihine kadar alacaklı birime başvuruda bulunması gerekmektedir” diye konuştu
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Piyasa normalleşene kadar esnafa destek şart

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  vakaların tekrar attığına dikkat çekerek esnafların artık dayanacak güçlerinin kalmadığını, salgın bitene kadar devlet desteğinin devam etmesi gerektiğini söyledi.
 Bir yılı aşkın bir süredir virüs salgını nedeniyle zor durumda olan ve sıkıntı yaşayan esnafların vaka sayısının artması nedeniyle zor durumda olduğunu ifade eden Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, “Vaka sayılarında artış yaşanması ve Cumhurbaşkanımızın yayınlamış olduğu genelge doğrultusunda işyerlerinde yeni düzenlemeye gidilmesi esnafımızı zor durumda bırakmıştır. Bir yılı aşkın süredir büyük sıkıntı yaşayan, salgınla mücadele eden esnaf ve sanatkarlarımız vaka sayılarının artması nedeniyle tekrar eski günlerde yaşadıkları sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. 
 Bu süreçte esnafımızın ayakta kalabilmesi için devlet desteğinin devam etmesi gerekmektedir. Kredi çekerek ayakta durmaya çalışan ve zor durumda olan esnafımızın  kira, elektrik, su , doğalgaz, sosyal güvenlik primleri, vergiler ve kredi borçları devlet tarafından karşılanmalıdır. Esnaf ve sanatkarlarımız gelir ve stopaj vergilerinden muaf olmalıdır. Esnaf ve sanatkarlarımızın ödenmeyen vergi borçları, geçmiş kredi borçları , bankalara olan tüm borçları süresiz ve faizsiz olarak ertelenmeli, salgın sona erip piyasa normalleşene kadar devlet desteği sürdürülmelidir”. dedi. 
ALIŞVERİŞLERİNİZİ YEREL ESNAFTAN YAPIN 
Esnaf ve Sanatkarların zor bir süreçten geçtiğini ve ikinci Ramazan ayını da sıkıntılarla girdiğini vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, “ Ramazan ayı bolluk ve bereketiyle geldi. Esnaflarımız bir yıldır virüs salgını nedeniyle zor durumdadır. Ramazan ayında piyasanın hareketlenmesi esnafımızı bir nebze de olsa rahatlatacaktır. Vatandaşlarımızdan ricamız alışverişlerini küçük ve yerel esnaftan yapmalarıdır. Yerel esnafımızdan yapılacak alışverişler esnafımıza da destek olacaktır” diye konuştu . 
 Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, esnafların ve vatandaşların Ramazan ayını da kutlayarak hayırlara vesile olmasını temenni etti.
 
 

DEVAMI

Hayırlı ve Huzurlu Ramazanlar dilerim

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, bolluk ve bereket ayı 11 ayın sultanı Ramazan ayına girmenin   mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek  islam alemine ve vatandaşlarımıza hayırlar getirmesini temenni etti. 
Ramazan ayının başlaması nedeniyle bir açıklama yapan Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, “Duaların ve ibadetlerin daha anlam kazandığı,, birlik, beraberlik ve yardımlaşmanın  arttığı mübarek ay olan Ramazan ayına girmiş bulunuyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımız, vatandaşlarımız bir yılı aşkın bir süredir koronavis salgını nedeniyle zor durumdadır. Özellikle işyerleri kapalı olan esnaflarımızın mağduriyeti devam etmektedir. Salgın nedeniyle zor günler geçiren esnafımıza inşallah Ramazan ayı bereketiyle gelecektir. Zor şartlar ve virüs salgını nedeniyle vatandaşlarımıza hizmet götürmeye çalışan esnaf ve sanatkarlarımız bu mübarek ayda hizmetlerini devam ettireceklerdir.
  Esnafımız bundan önce olduğu gibi bundan sonra da müşteri memnuniyetine,  Ahilik gelenek ve göreneklerine göre hareket etmeye devam edecektir. Maske ,  mesafe ve hijyen kurallarına uyacaktır. Esnaflarımız kadar vatandaşlarımız da bu süreçte alışverişlerde hijyen kurallarına riayet etmelidir. Ramazan ayı inşallah Müslüman alemine, ülkemize, ilimize , esnaf ve sanatkarımıza bereket getirecek ve virüs salgınından kurtulmamıza vesile olacaktır” dedi.
 
Sevgi, hoşgörü, yardımlaşma ve dayanışmanın ön plana çıktığı islam alemi için önemli olan Ramazan ayına girmenin mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayan Sivas Esob Başkanı Köksal, “Şefkat, merhamet  ve rızkın bol olduğu, kültürümüzün ve inancımızın en güzel örneklerinin sergilendiği Ramazan ayına girmiş bulunuyoruz. Bu ayda birlik ve beraberliğimiz daha da pekiştirilmeli, ihtiyaçlı aileler sevindirilmeli, yardımlar yapılmalıdır. Ramazan ayında tutulan oruçların, yapılan ibadet ve hayırların yüce mevlamızın dergahında kabul görmesinin temenni ediyorum. 
 Dostlukların sevgi ile beslendiği, kırgınlıkların yok olduğu  bu mübarek Ramazan ayının esnaf ve sanatkarlarımıza ve halkımıza hayırlı olmasını , esnafımıza bol kazançlı günler olmasını temenni ediyor, ülkemize, islam alemine, barış, kardeşlik
ve huzur getirmesini diliyorum. “ diye konuştu.
 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret